keskiviikko 17. heinäkuuta 2024

Sewing with ATCs/Ompelua ATC-korteilla

*You were born an original, don't become a copy.*   - Coco Chanel
I explain you, why I use Coco Chanel's quote for this hybrid art journal page, which is going to the 'Sewing-theme' at Art Journal Journey Challenge:
Coco Chanel was a world famous French clothing designer and businesswoman (1883-1971). She was from a poor family, and learned to sew during her six years and later found employment as a seamstress.
The Chanel couture became a lucrative business enterprise, employing 4 000 people by 1935. She is the only fashion designer listed on Time magazine's list of the 100 most influential people of the 20th century.
I created my above page using my old handmade ATCs on it. I made the background with four, which I chose from my files. I didn't altere them any way, and added the images on to the background and made the text tag.
Thank you for looking and the comment you leave 👒
👚👗🥻 
*Olet syntyjään alkuperäinen, älä muutu kopioksi* - Coco Chanel
Tämän hybridi/art journal-sivun tein 'Ompelu'-teemaan ja käytin kuvituksena valitsemaani neljää vanhaa käsin tekemääni ATC-korttia, joita en muuntanut millään tavalla. Jos ihmettelet, miksi käytän Coco Chanelin aforismia ompelu-teemaan, selitykseni on se, että hänestä, tuli maailmankuulu vaatesuunnittelija ja business-nainen. Hän oli lähtöisin hyvin köyhistä oloista ja oppinut ompelemaan kuuden vuoden iässä, ja toimi myöhemmin aluksi ompelijan työssä. Chanel-huippumuoti ylsi menestyväksi yritykseksi, joka työllisti 4 000 ihmistä vuoteen 1935 mennessä. Hän on ainoa muotisuunnittelija, jonka Time-lehti on listannut 100n vaikutusvaltaisimman ihmisen joukkoon 20.vuosisadalla.
Tein taustan digitaalisesti lisäämällä sille ompelu-aiheisisia kuvia ja kirjoitin mietelauseen.
Kiitos käynnistä ja kommentista 👒

14 kommenttia:

  1. Wonderful page with lots of fun sewing notions.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Thank you 💗 It was nostalgic to work with those old ATCs; I enjoyed 😊

      Poista
  2. Wow it's perfect!!
    I like very mach!

    VastaaPoista
  3. Great minds think alike. I'm working on a couple of things that are similar. Yours are much better collages, than mine. I especially love the millinery ATC. Thanks for yet another great entry for Halle's theme at AJJ.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Thank you for the comment and visiting again, Elizabeth 😘

      Poista
  4. I love that quote also. You do find some super quotes Sirkkis. Coco Chanel was quite the successful woman, especially in a time when fewer woman reached that level of success. And your page is great. I love each of the ATC style pieces on the background. Plus the stitching is really another great addition. I hope you're having a super week. hugs-Erika

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Thank you dear friend, I appreciate your kind words 🥰

      Poista
  5. And thanks for joining Halle's challenge too.

    VastaaPoista
  6. Vastaukset
    1. Thank you 😊
      Have a lovely weekend💚🌺

      Poista
  7. Voi että sä teet ihania atc- kortteja 👍 harmi kun se on jäänyt, mutta ymmärrän, koska joskus vaan pitää jättää asioita pois ja tehdä jotain uutta. Mullakin vaihtelee paljon mitä milloinkin luon 😀

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Silloin tehtiin yksinkertaisilla materiaaleilla: lehtileikkeitä ja liimaa... sitten tulivat kaiken maailman "tökötit", ja allergiani ei tykännyt. Onneksi tuli digitekniikka ja minä kuivalla hiirellä jatkamaan... mutta ATC-kortteihinhan se ei oikein sovellu 😀

      Poista

Thank you for the time you take to leave the comment. OBS! The comments with back links are not acepted.
Kiitos ajastasi, jonka käytät kommentin jättämiseen. HUOM! Tämä blogi ei hyväksy kommenteissa takaisin linkityksiä.